Bebeklerde aşı sonrası ateş, huzursuzluk ve kızarlık

Bebeklerin sağlıklı bir biçimde büyümesi ve gelişmesi için aşıların önemi çok büyüktür.

Bebeklerin doğal bağışıklık sistemlerinin henüz yeterince gelişmemiş olması nedeniyle hastalıklara karşı dirençleri yok denecek kadar düşüktür. Bu nedenle aşılar sayesinde bebeğin bağışıklık sistemi güçlendirilerek hastalıklara karşı dirençli olması hedeflenmektedir.

Fakat her bebekte aşılar aynı sonuçları veremeyebilir. Bireysel farklılıklar göz önünde bulundurulduğunda bebeklerde farklı tepkiler meydana gelmektedir.

Bebeklerde aşı sonrası reaksiyonlar genel olarak hafif şekilde görülür ve zarar vermeden nihayete erer. Fakat buna rağmen çok nadir görülse de ağır etkilere de neden olabilmektedir. Fakat bu olumsuz durumların yaşanma ihtimalini göz önünde bulundurarak aşı yaptırmamak son derece yanlış ve tehlikeli bir şeydir. Bedeli çok ağır sonuçlara yol açabilir.

Sağlık kuruluşları tarafından bebeklerin aşıları yakından takip edilerek zamanı geldikçe yapılmaktadır. Bebek birkaç aylık olana kadar aşılarının büyük bir çoğunluğu tamamlanır.

Böylece kabakulak, kızamık, suçiçeği, hepatit, menenjit ve zatürre gibi hastalıklara karşı bebeklerin aşıları yapılarak korumaya alınır.

Bebeklerde aşı sonrası bazı reaksiyonlar hafif derecede görülebilir.
Bu reaksiyonları şöyle sıralayabiliriz:
- Aşı vurulan bölgede acı, ağrı, kızarıklık ve şişlik olabilir.

- Hafif ve orta derecede ateşlenme görülebilir.

- Aşı vurulan bölgede enfeksiyon oluşarak yüksek ateşe neden olabilir. Bu durumda hemen doktora başvurmak ve kontrolden geçmek gerekir.

- Soluk alıp vermede zorlanmalar görülebilir. Hırıltılar duyulabilir.

- Halsizlik, bitkinlik, isteksizlik, hızlı kalp atışları ve nöbet geçirme vakaları nadir olarak görülebilir. Son derece tehlikeli olan bu durumlarla karşılaşılması halinde ivedilikle doktoruna başvurulmalıdır.

Aşı sonrası yaşanan aksiliklere mahal vermemek adına aşağıdakiler yapılmalıdır:
- Hafif ateşlenmelerde bebeklere ağrı kesici ateş düşürücüler verilebilir.

- Hafif ateşlenmelerde aspirin kesinlikle kullanılmamalıdır.

- Bebek fazla yorulmamalı ve belirli aralıklarla kontrol edilmelidir.

Konunun devamı olarak anne sütünü artırmanın yolları, anne sütü nasıl saklanır makalemizi okumanızı öneriyoruz.
REKLAM REKLAM REKLAM
anne sütünü artırmanın yolları, anne sütü nasıl saklanır

anne sütünü artırmanın yolları, anne sütü nasıl saklanır

Anne sütü bebek için çok önemli olan bir besin kaynağıdır. Aslında besin kaynağı demek tek başına yeterli değildir, zira anne sütü besinlerin yanı sıra çocuğun savunma sistemine, gelişimine yardımcı olacak pek çok maddeyi çocuğa verir. Bebeğin vücut sağlığı için anne sütünden daha uygun bir besin yoktur. Temiz, uygun ısıda olması sebebi ile aslında en pratik besin kaynağıdır. Bebek tarafından baktığımızda ise en kolay sindirilen besin maddesidir anne sütü. Hiç bir

Devamını oku..
Bebek odası sıcaklığı kaç derece olmalı ve nem oranı

Bebek odası sıcaklığı kaç derece olmalı ve nem oranı

Bebekler şüphesiz her anne babanın göz bebeğidir.Bebeklerin bakımı sağlığı bireyler için her şeyden önce gelmektedir.Bebeklerin kullanıcakları malzemelere eşyalara çok dikkat edilmelidir. Şüphesiz bebeklerin en çok vakit geçirdikleri bulundukları yer kendi odalarıdır.Bebeklerin odalarını hazırlarken çok özen gösterilmelidir.Kullanılacak malzemelerin eşyaların zarar oluşturmayacak malzemeler olmalı ve dikkatle seçilmelidir.Bebek odalarını hazırlarken her anne babanında bildiği ve mümkün

Devamını oku..

Yorum Yaz


Hamilelik Hesaplama

Son adetinizin ilk gününü yazınız.

Gün:
Ay:
Yıl:
-

hafta ve günlük hamilesiniz

Bebeğinizin tahmini doğum tarihi:


Hamilelik 280 gün, yani 9 ay 10 gündür.
Hamileliğin başlangıcı adetin ilk günü kabul edilir.