Bebeklerde aşı sonrası ateş, huzursuzluk ve kızarlık

Bebeklerin sağlıklı bir biçimde büyümesi ve gelişmesi için aşıların önemi çok büyüktür.

Bebeklerin doğal bağışıklık sistemlerinin henüz yeterince gelişmemiş olması nedeniyle hastalıklara karşı dirençleri yok denecek kadar düşüktür. Bu nedenle aşılar sayesinde bebeğin bağışıklık sistemi güçlendirilerek hastalıklara karşı dirençli olması hedeflenmektedir.

Fakat her bebekte aşılar aynı sonuçları veremeyebilir. Bireysel farklılıklar göz önünde bulundurulduğunda bebeklerde farklı tepkiler meydana gelmektedir.

Bebeklerde aşı sonrası reaksiyonlar genel olarak hafif şekilde görülür ve zarar vermeden nihayete erer. Fakat buna rağmen çok nadir görülse de ağır etkilere de neden olabilmektedir. Fakat bu olumsuz durumların yaşanma ihtimalini göz önünde bulundurarak aşı yaptırmamak son derece yanlış ve tehlikeli bir şeydir. Bedeli çok ağır sonuçlara yol açabilir.

Sağlık kuruluşları tarafından bebeklerin aşıları yakından takip edilerek zamanı geldikçe yapılmaktadır. Bebek birkaç aylık olana kadar aşılarının büyük bir çoğunluğu tamamlanır.

Böylece kabakulak, kızamık, suçiçeği, hepatit, menenjit ve zatürre gibi hastalıklara karşı bebeklerin aşıları yapılarak korumaya alınır.

Bebeklerde aşı sonrası bazı reaksiyonlar hafif derecede görülebilir.
Bu reaksiyonları şöyle sıralayabiliriz:
- Aşı vurulan bölgede acı, ağrı, kızarıklık ve şişlik olabilir.

- Hafif ve orta derecede ateşlenme görülebilir.

- Aşı vurulan bölgede enfeksiyon oluşarak yüksek ateşe neden olabilir. Bu durumda hemen doktora başvurmak ve kontrolden geçmek gerekir.

- Soluk alıp vermede zorlanmalar görülebilir. Hırıltılar duyulabilir.

- Halsizlik, bitkinlik, isteksizlik, hızlı kalp atışları ve nöbet geçirme vakaları nadir olarak görülebilir. Son derece tehlikeli olan bu durumlarla karşılaşılması halinde ivedilikle doktoruna başvurulmalıdır.

Aşı sonrası yaşanan aksiliklere mahal vermemek adına aşağıdakiler yapılmalıdır:
- Hafif ateşlenmelerde bebeklere ağrı kesici ateş düşürücüler verilebilir.

- Hafif ateşlenmelerde aspirin kesinlikle kullanılmamalıdır.

- Bebek fazla yorulmamalı ve belirli aralıklarla kontrol edilmelidir.

Konunun devamı olarak Bebeklerde ve çocuklarda ateş nasıl düşürülür yöntemleri makalemizi okumanızı öneriyoruz.
REKLAM REKLAM REKLAM
Bebek odası sıcaklığı kaç derece olmalı ve nem oranı

Bebek odası sıcaklığı kaç derece olmalı ve nem oranı

Bebekler şüphesiz her anne babanın göz bebeğidir.Bebeklerin bakımı sağlığı bireyler için her şeyden önce gelmektedir.Bebeklerin kullanıcakları malzemelere eşyalara çok dikkat edilmelidir. Şüphesiz bebeklerin en çok vakit geçirdikleri bulundukları yer kendi odalarıdır.Bebeklerin odalarını hazırlarken çok özen gösterilmelidir.Kullanılacak malzemelerin eşyaların zarar oluşturmayacak malzemeler olmalı ve dikkatle seçilmelidir.Bebek odalarını hazırlarken her anne babanında bildiği ve mümkün

Devamını oku..
Bebeklerde aşı sonrası ateş huzursuzluk ve kızarıklık

Bebeklerde aşı sonrası ateş huzursuzluk ve kızarıklık

Bebekler için aşıların önemi tartışmasız bir konudur. Hassas ve korunmasız bünyeleri olası tehlikelere karşı yetersiz savunma mekanızması barındırır. Pek çok aşı çeşidir vardır. Genel olarak aşılara karşı reaksiyonlar nadir olarak rastlanan bir durum olsa da ebeveynleri tedirginleştirmektedir. Karma aşı, verem aşısı, kızamık aşısı, kızamıkçık aşısı, kabakulak aşısı, hebatit a ve b aşıları, grip aşısı ve suçiçeği aşısı en çok yapılan aşılardır. Bu

Devamını oku..

Yorum Yaz


Hamilelik Hesaplama

Son adetinizin ilk gününü yazınız.

Gün:
Ay:
Yıl:
-

hafta ve günlük hamilesiniz

Bebeğinizin tahmini doğum tarihi:


Hamilelik 280 gün, yani 9 ay 10 gündür.
Hamileliğin başlangıcı adetin ilk günü kabul edilir.