19. Hamilelik Haftası – Gebeliğin 19. Haftası – Hafta Hafta Gebelik

Gebeliğin on dokuzuncu haftasında anne adayının göbek çukuru düzleşmeye başlamıştır, anne adayı uterusun öne doğru ağırlık kazanmasından dolayı bel ağrısı çekebilir. Rahmin büyümesi mideye baskı yaptığı için anne adayı reflü sıkıntısı çekebilir.

Bu sıkıntıyı azaltmak için anne adayı sık ve az yemek yemeli ayrıca yatarken vücudun üst kısmını hafifçe yükseltmelidir. Dudakların üstlerinde, yanaklarda, ve alın kısmında kahverengi lekelenmeler görülebilir. Hatta bu lekelenmeler genital bölgede, koltuk altlarında ve meme uçlarında da görülme ihtimali vardır, bu lekelenmeler doğumdan sonra 12. aya kadar devam gösterir.

Anne adayının ellerinde karıncalanma görülebilir bunun nedeni ise vücutta olan şişkinliğin sinirlere uyguladığı basınçtan kaynaklıdır. Östrojen artımından dolayı anne adayının avuç içleri kırmızı olabilir. Kilo aldıkça ağırlık merkezi değişeceği için anne adayında sallantılar görülebilir ayrıca bu hafta baş dönmeleri daha da sıklıkla olur.

Gebeliğin on dokuzuncu haftasında bebeğin baş ile popo arasındaki mesafesi 14-15 cm, ağırlığı ise 250- 270 gram kadardır. Plasenta bebeği beslemeye ve büyümeye devam eder. Bebeğin saçları giderek artmaya başlar ve kol bacak uzunluğu daha orantılıdır.

Bebeğin vücudu verniks kazeoza denilen kaygan bir yapı ile kaplanır ( amniotik sıvıda bir sorun olursa bebek korunsun diye ). Doğum sonrasında ısı ayarının yapılabilmesi için bebeğin vücudunda yağ birikimi devam eder. Testis (erkek bebklerde), rahim (kız bebeklerde) artık rahat şekilde görülebilir ve sinir uçları tamamen gelişmiş durumdadır.

Gebelik döneminde anne adayı zayıflamak için diyet asla yapmamalıdır, öğünlerini az ve daha sık yemelidir. Unutulmamalıdır ki protein, vitamin ve mineral eksikliği önce anne adayına sonra bebeğe zarar verir.

Konunun devamı olarak 33. Hamilelik Haftası – Gebeliğin 33. Haftası – Hafta Hafta Gebelik makalemizi okumanızı öneriyoruz.
REKLAM REKLAM REKLAM
39. Hamilelik Haftası – Gebeliğin 39. Haftası – Hafta Hafta Gebelik

39. Hamilelik Haftası – Gebeliğin 39. Haftası – Hafta Hafta Gebelik

Artık her an doğum gerçekleşebilir. Çok dikkatli olmalısınız. Bebeğin hareketlerini dikkatlice incelemelisiniz, hareketlerde azalma olacaktır. Bunun yanı sıra kanama ve suyun hadid akıntı şeklinde gelmesi doğum habercileridir ve doktora gitmek gerekir. Doktora gitmek için büyük sancılar beklemeyiniz. Bu tür son ana kadar beklemelerde hastaneye yetişme anında ufak bir sorun olması dahi büyük sıkıntı yaratabilir hem anne hemde bebek açısından. Bu sebeple doğum belirtileri geldiği zaman doktorunuza

Devamını oku..
3. Hamilelik Haftası – Gebeliğin 3. Haftası – Hafta Hafta Gebelik

3. Hamilelik Haftası – Gebeliğin 3. Haftası – Hafta Hafta Gebelik

Vücutta herhangi bir değişiklik fark edilmese bile gebeliğin en önemli olayları 3. hafta içerisinde meydana gelir. Yumurta hücresi, yumurtalıktan atılır, tüp boyunca rahme doğru ilerler ve çok sayıda sperm hücresi ile karşılaşır. Yumurta hücresinin dışındaki tabakayı (zona pelusida) yalnızca bir tane sperm hücresi delerek yumurta hücresinin içerisine girer. Bu olay sonucunda zona pelusida bazı kimyasal reaksiyonlar sonucu kuvvetlenerek diğer sperm hücrelerinin içeriye girişini engeller.

Devamını oku..

Yorum Yaz


Hamilelik Hesaplama

Son adetinizin ilk gününü yazınız.

Gün:
Ay:
Yıl:
-

hafta ve günlük hamilesiniz

Bebeğinizin tahmini doğum tarihi:


Hamilelik 280 gün, yani 9 ay 10 gündür.
Hamileliğin başlangıcı adetin ilk günü kabul edilir.