19. Hamilelik Haftası – Gebeliğin 19. Haftası – Hafta Hafta Gebelik

Gebeliğin on dokuzuncu haftasında anne adayının göbek çukuru düzleşmeye başlamıştır, anne adayı uterusun öne doğru ağırlık kazanmasından dolayı bel ağrısı çekebilir. Rahmin büyümesi mideye baskı yaptığı için anne adayı reflü sıkıntısı çekebilir.

Bu sıkıntıyı azaltmak için anne adayı sık ve az yemek yemeli ayrıca yatarken vücudun üst kısmını hafifçe yükseltmelidir. Dudakların üstlerinde, yanaklarda, ve alın kısmında kahverengi lekelenmeler görülebilir. Hatta bu lekelenmeler genital bölgede, koltuk altlarında ve meme uçlarında da görülme ihtimali vardır, bu lekelenmeler doğumdan sonra 12. aya kadar devam gösterir.

Anne adayının ellerinde karıncalanma görülebilir bunun nedeni ise vücutta olan şişkinliğin sinirlere uyguladığı basınçtan kaynaklıdır. Östrojen artımından dolayı anne adayının avuç içleri kırmızı olabilir. Kilo aldıkça ağırlık merkezi değişeceği için anne adayında sallantılar görülebilir ayrıca bu hafta baş dönmeleri daha da sıklıkla olur.

Gebeliğin on dokuzuncu haftasında bebeğin baş ile popo arasındaki mesafesi 14-15 cm, ağırlığı ise 250- 270 gram kadardır. Plasenta bebeği beslemeye ve büyümeye devam eder. Bebeğin saçları giderek artmaya başlar ve kol bacak uzunluğu daha orantılıdır.

Bebeğin vücudu verniks kazeoza denilen kaygan bir yapı ile kaplanır ( amniotik sıvıda bir sorun olursa bebek korunsun diye ). Doğum sonrasında ısı ayarının yapılabilmesi için bebeğin vücudunda yağ birikimi devam eder. Testis (erkek bebklerde), rahim (kız bebeklerde) artık rahat şekilde görülebilir ve sinir uçları tamamen gelişmiş durumdadır.

Gebelik döneminde anne adayı zayıflamak için diyet asla yapmamalıdır, öğünlerini az ve daha sık yemelidir. Unutulmamalıdır ki protein, vitamin ve mineral eksikliği önce anne adayına sonra bebeğe zarar verir.

Konunun devamı olarak 11. Hamilelik Haftası – Gebeliğin 11. Haftası – Hafta Hafta Gebelik makalemizi okumanızı öneriyoruz.
REKLAM REKLAM REKLAM
34. Hamilelik Haftası – Gebeliğin 34. Haftası – Hafta Hafta Gebelik

34. Hamilelik Haftası – Gebeliğin 34. Haftası – Hafta Hafta Gebelik

Gebeliğin otuz dördüncü haftasında erken doğum ihtimaline karşı hem anne adayı için hem de bebek için ihtiyaç duyulacak doğum çantası hazırda bulunmalıdır. 34. ve 37. haftalar arasında doğan bebeklerin (erken doğum) akciğerleri gelişmiş olduğundan belli bir süre yeni doğan ünitesinde kalıp dokuz aylık bebekler kadar sağlıklı olurlar. Anne adayında kısa süreli ve rahimdeki düzensiz kasılmalar, sık sık idrara çıkma, bacak krampları ve uykusuzluk anne adayında yorgunluğa sebep olur

Devamını oku..
20. Hamilelik Haftası – Gebeliğin 20. Haftası – Hafta Hafta Gebelik

20. Hamilelik Haftası – Gebeliğin 20. Haftası – Hafta Hafta Gebelik

Gebeliğin 20. Haftasında anne adaylarına müjde! Büyük ihtimalle artık bebeğin hareketlerini hissederler. Bu hafta anne adayları daha enerjik ve pozitif olurlar ve artık hamile kıyafetleri giymenin zamanı gelmiştir. Melanin artışından dolayı çillerde koyulaşmalar olabilir. Bel ve sırt ağrıları devam edebilir, kramplar daha şiddetli olabilir. Linea nigra isimli koyu kahverengi çizgi göbek deliği ile kasık arasında ortaya çıkar ve doğumdan bir iki hafta sonra kaybolur. Anne adayları

Devamını oku..

Yorum Yaz


Hamilelik Hesaplama

Son adetinizin ilk gününü yazınız.

Gün:
Ay:
Yıl:
-

hafta ve günlük hamilesiniz

Bebeğinizin tahmini doğum tarihi:


Hamilelik 280 gün, yani 9 ay 10 gündür.
Hamileliğin başlangıcı adetin ilk günü kabul edilir.