2. Hamilelik Haftası – Gebeliğin 2. Haftası – Hafta Hafta Gebelik

Gebeliğin ikinci haftası genel olarak yumurtlama döneminin başlangıcıdır. Eğer gebelik düşünülüyorsa yumurtla döneminden 2-3 gün önce başlayarak bir hafta boyunca ilişkiye girilmesi gebelik ihtimalini arttıracaktır.

Yumurtlama zamanı nasıl hesaplanır?

Yumurtlama döneminin hesaplanabilmesi için adet döngüsünün kaç gün olduğu bilinmelidir.

Yumurtlama dönemini formül olarak ifade edecek olursak adet döngüsü süresi-14 gün yani eğer 30 günde bir adet oluyorsanız yumurtlama gününüz (30-14=16) 16. gün olarak hesaplanır.

Gebeliğin 1. Ve 2. haftası hamile değilsiniz. 2. haftada yumurta hücresi olgunlaşmaya devam eder. Bu haftanın başından itibaren olgunlaşma daha hızlı şekilde meydana gelir ve bu haftanın sonunda sağ veya sol yumurtalıkta olgun yumurta hücresini bulunduran folikül (içi sıvı dolu) adlı kesecik oluşur.

Bu haftanın sonunda beyinden salgılanan bir hormonun etkisiyle folikül çatlar ve çatlayan yumurta hücresi fallop tüplerinin saçakları ile fallop tüpünün içine alınır. Böylece döllenme için uygun koşullar oluşturulmuş olur.

2. haftada dikkat edilmesi gereken en önemli şey beslenmedir. Doktorun verdiği folik asit desteğinin yanında folik asit değeri yüksek olan besinler tüketilmelidir. Örneğin; koyu yeşil yapraklı sebzeler, Omega3 kaynağı balık, semizotu, ceviz ve ıspanak.

Kalsiyum kullanımı hamilelik döneminde için kemik ile kan arasındaki alışverişten dolayı fazla olduğu hamilelik öncesi kalsiyum bol miktarda depolanmalıdır. Bu yüzden süt ve süt ürünleri bolca tüketilmelidir.

Konunun devamı olarak 11. Hamilelik Haftası – Gebeliğin 11. Haftası – Hafta Hafta Gebelik makalemizi okumanızı öneriyoruz.
REKLAM REKLAM REKLAM
34. Hamilelik Haftası – Gebeliğin 34. Haftası – Hafta Hafta Gebelik

34. Hamilelik Haftası – Gebeliğin 34. Haftası – Hafta Hafta Gebelik

Gebeliğin otuz dördüncü haftasında erken doğum ihtimaline karşı hem anne adayı için hem de bebek için ihtiyaç duyulacak doğum çantası hazırda bulunmalıdır. 34. ve 37. haftalar arasında doğan bebeklerin (erken doğum) akciğerleri gelişmiş olduğundan belli bir süre yeni doğan ünitesinde kalıp dokuz aylık bebekler kadar sağlıklı olurlar. Anne adayında kısa süreli ve rahimdeki düzensiz kasılmalar, sık sık idrara çıkma, bacak krampları ve uykusuzluk anne adayında yorgunluğa sebep olur

Devamını oku..
26. Hamilelik Haftası – Gebeliğin 26. Haftası – Hafta Hafta Gebelik

26. Hamilelik Haftası – Gebeliğin 26. Haftası – Hafta Hafta Gebelik

Gebeliğin yirmi altıncı haftasında anne adayının kan şekeri genelde düşüktür bu yüzden sık ve az yenilen yemekler bu şekerin sabit kalmasını sağlar. Rahmin büyümesiyle anne adayında görülen bel ağrıları giderek artar, anne adayı bel ağrılarını azaltmak için; dik durmalı, otururken ve yatarken arkasına yastık koymalı, sık sık nefes alıp vermeli ve ani hareketlerden kaçınmalıdır ayrıca anne adayı hamilelik döneminde oluşabilecek gebelik zehirlenmelerine de dikkat etmelidir.

Devamını oku..

Yorum Yaz


Hamilelik Hesaplama

Son adetinizin ilk gününü yazınız.

Gün:
Ay:
Yıl:
-

hafta ve günlük hamilesiniz

Bebeğinizin tahmini doğum tarihi:


Hamilelik 280 gün, yani 9 ay 10 gündür.
Hamileliğin başlangıcı adetin ilk günü kabul edilir.