2. Hamilelik Haftası – Gebeliğin 2. Haftası – Hafta Hafta Gebelik

Gebeliğin ikinci haftası genel olarak yumurtlama döneminin başlangıcıdır. Eğer gebelik düşünülüyorsa yumurtla döneminden 2-3 gün önce başlayarak bir hafta boyunca ilişkiye girilmesi gebelik ihtimalini arttıracaktır.

Yumurtlama zamanı nasıl hesaplanır?

Yumurtlama döneminin hesaplanabilmesi için adet döngüsünün kaç gün olduğu bilinmelidir.

Yumurtlama dönemini formül olarak ifade edecek olursak adet döngüsü süresi-14 gün yani eğer 30 günde bir adet oluyorsanız yumurtlama gününüz (30-14=16) 16. gün olarak hesaplanır.

Gebeliğin 1. Ve 2. haftası hamile değilsiniz. 2. haftada yumurta hücresi olgunlaşmaya devam eder. Bu haftanın başından itibaren olgunlaşma daha hızlı şekilde meydana gelir ve bu haftanın sonunda sağ veya sol yumurtalıkta olgun yumurta hücresini bulunduran folikül (içi sıvı dolu) adlı kesecik oluşur.

Bu haftanın sonunda beyinden salgılanan bir hormonun etkisiyle folikül çatlar ve çatlayan yumurta hücresi fallop tüplerinin saçakları ile fallop tüpünün içine alınır. Böylece döllenme için uygun koşullar oluşturulmuş olur.

2. haftada dikkat edilmesi gereken en önemli şey beslenmedir. Doktorun verdiği folik asit desteğinin yanında folik asit değeri yüksek olan besinler tüketilmelidir. Örneğin; koyu yeşil yapraklı sebzeler, Omega3 kaynağı balık, semizotu, ceviz ve ıspanak.

Kalsiyum kullanımı hamilelik döneminde için kemik ile kan arasındaki alışverişten dolayı fazla olduğu hamilelik öncesi kalsiyum bol miktarda depolanmalıdır. Bu yüzden süt ve süt ürünleri bolca tüketilmelidir.

Konunun devamı olarak 8. Hamilelik Haftası – Gebeliğin 8. Haftası – Hafta Hafta Gebelik makalemizi okumanızı öneriyoruz.
REKLAM REKLAM REKLAM
5. Hamilelik Haftası – Gebeliğin 5. Haftası – Hafta Hafta Gebelik

5. Hamilelik Haftası – Gebeliğin 5. Haftası – Hafta Hafta Gebelik

Anne adayında hamilelik belirtileri bu haftadan itibaren genel olarak belirgin bir şekilde ortaya çıkmaya başlar örneğin; meme uçlarında koyulaşma, göğüste şişkinlik ve gerginlik, kokulara hassasiyet, aşerme, mide bulantısı hatta bazen kusma, sık sık idrara çıkma ( uterusun büyümesinden kaynaklı), sabah yorgunluğu gibi. Tabi anne adayı bu belirtilerle karşılaşmadan da gebeliğe devam edebilir. Gebeliğin beşinci haftasından itibaren gebelik kesesi ultrasonda görülmeye başlar. Ultrasonda gebelik

Devamını oku..
7. Hamilelik Haftası – Gebeliğin 7. Haftası – Hafta Hafta Gebelik

7. Hamilelik Haftası – Gebeliğin 7. Haftası – Hafta Hafta Gebelik

Gebeliğin 7. Haftasında sabah bulantılarının devam etmesinin yanı sıra göğüslerdeki hassasiyetin geçmesi de normaldir. Bulantılar ileri derecede olmadığı sürece bulantı önleyici ilaçların tüketilmesi doğru değildir ve bu ilaçlar kullanılmadan önce doktora danışılmalıdır. Düzensiz ruh hallerinin sebebi gebelik hormonlarıdır ve bunun için doktorun verdiği folik asit dışında herhangi bir ilaç kullanımına ihtiyaç duyulmaz. Hamileliğin ilk üç ayı bebğin gelişim hızının en yüksek

Devamını oku..

Yorum Yaz


Hamilelik Hesaplama

Son adetinizin ilk gününü yazınız.

Gün:
Ay:
Yıl:
-

hafta ve günlük hamilesiniz

Bebeğinizin tahmini doğum tarihi:


Hamilelik 280 gün, yani 9 ay 10 gündür.
Hamileliğin başlangıcı adetin ilk günü kabul edilir.