2. Hamilelik Haftası – Gebeliğin 2. Haftası – Hafta Hafta Gebelik

Gebeliğin ikinci haftası genel olarak yumurtlama döneminin başlangıcıdır. Eğer gebelik düşünülüyorsa yumurtla döneminden 2-3 gün önce başlayarak bir hafta boyunca ilişkiye girilmesi gebelik ihtimalini arttıracaktır.

Yumurtlama zamanı nasıl hesaplanır?

Yumurtlama döneminin hesaplanabilmesi için adet döngüsünün kaç gün olduğu bilinmelidir.

Yumurtlama dönemini formül olarak ifade edecek olursak adet döngüsü süresi-14 gün yani eğer 30 günde bir adet oluyorsanız yumurtlama gününüz (30-14=16) 16. gün olarak hesaplanır.

Gebeliğin 1. Ve 2. haftası hamile değilsiniz. 2. haftada yumurta hücresi olgunlaşmaya devam eder. Bu haftanın başından itibaren olgunlaşma daha hızlı şekilde meydana gelir ve bu haftanın sonunda sağ veya sol yumurtalıkta olgun yumurta hücresini bulunduran folikül (içi sıvı dolu) adlı kesecik oluşur.

Bu haftanın sonunda beyinden salgılanan bir hormonun etkisiyle folikül çatlar ve çatlayan yumurta hücresi fallop tüplerinin saçakları ile fallop tüpünün içine alınır. Böylece döllenme için uygun koşullar oluşturulmuş olur.

2. haftada dikkat edilmesi gereken en önemli şey beslenmedir. Doktorun verdiği folik asit desteğinin yanında folik asit değeri yüksek olan besinler tüketilmelidir. Örneğin; koyu yeşil yapraklı sebzeler, Omega3 kaynağı balık, semizotu, ceviz ve ıspanak.

Kalsiyum kullanımı hamilelik döneminde için kemik ile kan arasındaki alışverişten dolayı fazla olduğu hamilelik öncesi kalsiyum bol miktarda depolanmalıdır. Bu yüzden süt ve süt ürünleri bolca tüketilmelidir.

Konunun devamı olarak 7. Hamilelik Haftası – Gebeliğin 7. Haftası – Hafta Hafta Gebelik makalemizi okumanızı öneriyoruz.
REKLAM REKLAM REKLAM
22. Hamilelik Haftası – Gebeliğin 22. Haftası – Hafta Hafta Gebelik

22. Hamilelik Haftası – Gebeliğin 22. Haftası – Hafta Hafta Gebelik

Gebeliğin yirmi ikinci haftasında anne adayı rahmi göbeğin iki parmak kadar üstünde hissedebilir. Bel kemikleri hamilelik döneminde ağırlık merkezinin değişimine uyum sağlamakta biraz zorlanır bu yüzden anne adayı kamburunu çıkarmadan karnını taşıyabileceği en iyi duruşu bulmalıdır. Alçak topuklu ayakkabılar da yüksek topuklu ayakkabılar gibi belin zorlanmasına sebep olurlar bu yüzden alçak topuklu ayakkabılar tercih edilmelidir. Bu haftada anne adayı bebeğiyle vakit geçirmelidir; bebekle

Devamını oku..
12. Hamilelik Haftası – Gebeliğin 12. Haftası – Hafta Hafta Gebelik

12. Hamilelik Haftası – Gebeliğin 12. Haftası – Hafta Hafta Gebelik

Gebeliğin on ikinci haftasında rahim pelvisten yukarı doğru hareket etmeye başlar ve mezhaneye olan baskısı yok olmuştur bu yüzden anne adayındaki sık idrara çıkma durumu ise ortadan kalkmıştır. Anne adayının sabah yorgunluğu, bulantı ve kusma halleri yavaş yavaş azalmaya başlar bu yüzden anne adayı 1-2 kilo almış olabilir. On ikinci haftada yapılacak olan doktor muayenesi anne ve bebek için hayati risk taşımaktadır. Gebeliğin ilk trimesteri bitmiştir ( ilk üç aylık dönem). Bu haftalarda

Devamını oku..

Yorum Yaz


Hamilelik Hesaplama

Son adetinizin ilk gününü yazınız.

Gün:
Ay:
Yıl:
-

hafta ve günlük hamilesiniz

Bebeğinizin tahmini doğum tarihi:


Hamilelik 280 gün, yani 9 ay 10 gündür.
Hamileliğin başlangıcı adetin ilk günü kabul edilir.