2. Hamilelik Haftası – Gebeliğin 2. Haftası – Hafta Hafta Gebelik

Gebeliğin ikinci haftası genel olarak yumurtlama döneminin başlangıcıdır. Eğer gebelik düşünülüyorsa yumurtla döneminden 2-3 gün önce başlayarak bir hafta boyunca ilişkiye girilmesi gebelik ihtimalini arttıracaktır.

Yumurtlama zamanı nasıl hesaplanır?

Yumurtlama döneminin hesaplanabilmesi için adet döngüsünün kaç gün olduğu bilinmelidir.

Yumurtlama dönemini formül olarak ifade edecek olursak adet döngüsü süresi-14 gün yani eğer 30 günde bir adet oluyorsanız yumurtlama gününüz (30-14=16) 16. gün olarak hesaplanır.

Gebeliğin 1. Ve 2. haftası hamile değilsiniz. 2. haftada yumurta hücresi olgunlaşmaya devam eder. Bu haftanın başından itibaren olgunlaşma daha hızlı şekilde meydana gelir ve bu haftanın sonunda sağ veya sol yumurtalıkta olgun yumurta hücresini bulunduran folikül (içi sıvı dolu) adlı kesecik oluşur.

Bu haftanın sonunda beyinden salgılanan bir hormonun etkisiyle folikül çatlar ve çatlayan yumurta hücresi fallop tüplerinin saçakları ile fallop tüpünün içine alınır. Böylece döllenme için uygun koşullar oluşturulmuş olur.

2. haftada dikkat edilmesi gereken en önemli şey beslenmedir. Doktorun verdiği folik asit desteğinin yanında folik asit değeri yüksek olan besinler tüketilmelidir. Örneğin; koyu yeşil yapraklı sebzeler, Omega3 kaynağı balık, semizotu, ceviz ve ıspanak.

Kalsiyum kullanımı hamilelik döneminde için kemik ile kan arasındaki alışverişten dolayı fazla olduğu hamilelik öncesi kalsiyum bol miktarda depolanmalıdır. Bu yüzden süt ve süt ürünleri bolca tüketilmelidir.

Konunun devamı olarak 14. Hamilelik Haftası – Gebeliğin 14. Haftası – Hafta Hafta Gebelik makalemizi okumanızı öneriyoruz.
REKLAM REKLAM REKLAM
29. Hamilelik Haftası – Gebeliğin 29. Haftası – Hafta Hafta Gebelik

29. Hamilelik Haftası – Gebeliğin 29. Haftası – Hafta Hafta Gebelik

Gebeliğin yirmi dokuzuncu haftasında anne daha önce hiç yaşamadığı sıkıntılar ile karşılaşabilir örneğin el parmaklarında oluşan ödemlerden dolayı anne adayı ellerini yumruk yapmakta zorlanabilir. Ellerde, ayaklarda ve yüzde şişmeler görülebilir eğer anne adayı bu sorunlarla çok fazla karşılaşıyor ise doktora danışmalıdır. Bacaklardaki kasılmalar ve kramplar fazladır aman kalsiyum alımına dikkat! Bacak kramplarının ve kasılmalarının bir diğer nedeni ise magnezyum ve kalsiyum arasındaki

Devamını oku..
11. Hamilelik Haftası – Gebeliğin 11. Haftası – Hafta Hafta Gebelik

11. Hamilelik Haftası – Gebeliğin 11. Haftası – Hafta Hafta Gebelik

Gebeliğin 11. Haftasında anne adayında görülen kusma ve bulantılar azalırken şikayetler artarak farklılık gösterir. Anne adayı yağlı ve kalorili yiyeceklere karşı dikkatli olmalıdır çünkü kilo alımları bundan sonra daha da hızlı şekilde olacaktır. Bel ve sırt ağrısı şikayetlerinin yanında ayak ve bacaklarda kramplar görülmeye başlanır. Potasyumlu yiyecekleri tüketmek bu krampları azaltmaya yardımcı olur. Potasyumlu yiyeceklere muz, avokado, kuru kayısı, kuru üzüm, incir örnek olarak

Devamını oku..

Yorum Yaz


Hamilelik Hesaplama

Son adetinizin ilk gününü yazınız.

Gün:
Ay:
Yıl:
-

hafta ve günlük hamilesiniz

Bebeğinizin tahmini doğum tarihi:


Hamilelik 280 gün, yani 9 ay 10 gündür.
Hamileliğin başlangıcı adetin ilk günü kabul edilir.