25. Hamilelik Haftası – Gebeliğin 25. Haftası – Hafta Hafta Gebelik

Gebeliğin yirmi beşinci haftasında anne adayının karnı futbol büyüklüğünde olduğu için iç organları sıkıştırılıyormuş gibi hisseder.

Doktorunuz hamilelikten kaynaklanan diyabetin olup olmadığını anlamak için idrarınızı şekeri için kontrol eder. Kan şekerinin yüksek olma durumu doğumun gerçekleşmesiyle genel olarak ortadan kalkar.

Hamilelikte idrar yolu enfeksiyonları sıklıkla görülmektedir bunun sebebi ise idrarın hemen ve tamamen boşaltılmamasından kaynaklıdır. Vücutta artan östrojen tıkanıklıklara yol açtığı için anne adayında görülen horlamalar gayet doğaldır.

Anne adayı bu dönemde hormonların değişiminden dolayı bir sıkıntı ile daha karşılaşır: kıllanmak! Bilemk gerekir ki hormonal değişiklik anne adayının daha fazla kıl üretmesine sebep olmaz, kıllarının daha hızlı uzamasına sebep olur.

25. Haftayla beraber anne adayında beklenen kilo artışı 7 kilodur. Anne adayı bu dönemde dengesini kaybettirecek egzersizler yapmamalı, bol sıvı tüketmeli ve beslenmesine dikkat etmelidir.

Gebeliğin yirmi beşinci haftasında bebeğin baş ile popo arasındaki mesafe 30 cm’in biraz üstünde, ağırlığı ise 680 gram kadardır. Bebeğin cildi hala kırışık, ince ve solgundur fakat her geçen gün yağ ve kas eklenmesi kilo almasını sağlar.

Amniotik sıvı yutmaya devam etmektedir, beyin korteksi katmanlar halinde gelişim göstermekte, daha fazla kıl üretmektedir bu sırada bebekte görülen bir diğer değişiklik ise ona pembe bir renk kazandıran cildinin altındaki ince kan damarları gelişmeye başlamıştır.

Konunun devamı olarak 40. Hamilelik Haftası – Gebeliğin 40. Haftası – Hafta Hafta Gebelik makalemizi okumanızı öneriyoruz.
REKLAM REKLAM REKLAM
26. Hamilelik Haftası – Gebeliğin 26. Haftası – Hafta Hafta Gebelik

26. Hamilelik Haftası – Gebeliğin 26. Haftası – Hafta Hafta Gebelik

Gebeliğin yirmi altıncı haftasında anne adayının kan şekeri genelde düşüktür bu yüzden sık ve az yenilen yemekler bu şekerin sabit kalmasını sağlar. Rahmin büyümesiyle anne adayında görülen bel ağrıları giderek artar, anne adayı bel ağrılarını azaltmak için; dik durmalı, otururken ve yatarken arkasına yastık koymalı, sık sık nefes alıp vermeli ve ani hareketlerden kaçınmalıdır ayrıca anne adayı hamilelik döneminde oluşabilecek gebelik zehirlenmelerine de dikkat etmelidir.

Devamını oku..
33. Hamilelik Haftası – Gebeliğin 33. Haftası – Hafta Hafta Gebelik

33. Hamilelik Haftası – Gebeliğin 33. Haftası – Hafta Hafta Gebelik

Anne adayı hamileliğinin sekizinci ayını bitirmiş dokuzuncu ayına başlamıştır. Gebeliğin otuz üçüncü haftasında yalancı doğum sancılarında artış görülebilir. Progesteron hormonunun yanında relaksin hormonu da hamilelik döneminde salgılanmaya başlar ve bunun sonucunda eklemlerde gevşeme meydana gelir. Eklemlerde oluşan bu yumuşama bebeğin içerisinden geçeceği leğen kemiğini etkiler ve bebek leğen kemiklerinin içerisinden geçerken zara görmez. Kemikler arasındaki bu gevşeme

Devamını oku..

Yorum Yaz


Yorum (1) Yorum Yap

  1. melis diyor ki:

    cox halsizim

Hamilelik Hesaplama

Son adetinizin ilk gününü yazınız.

Gün:
Ay:
Yıl:
-

hafta ve günlük hamilesiniz

Bebeğinizin tahmini doğum tarihi:


Hamilelik 280 gün, yani 9 ay 10 gündür.
Hamileliğin başlangıcı adetin ilk günü kabul edilir.