25. Hamilelik Haftası – Gebeliğin 25. Haftası – Hafta Hafta Gebelik

Gebeliğin yirmi beşinci haftasında anne adayının karnı futbol büyüklüğünde olduğu için iç organları sıkıştırılıyormuş gibi hisseder.

Doktorunuz hamilelikten kaynaklanan diyabetin olup olmadığını anlamak için idrarınızı şekeri için kontrol eder. Kan şekerinin yüksek olma durumu doğumun gerçekleşmesiyle genel olarak ortadan kalkar.

Hamilelikte idrar yolu enfeksiyonları sıklıkla görülmektedir bunun sebebi ise idrarın hemen ve tamamen boşaltılmamasından kaynaklıdır. Vücutta artan östrojen tıkanıklıklara yol açtığı için anne adayında görülen horlamalar gayet doğaldır.

Anne adayı bu dönemde hormonların değişiminden dolayı bir sıkıntı ile daha karşılaşır: kıllanmak! Bilemk gerekir ki hormonal değişiklik anne adayının daha fazla kıl üretmesine sebep olmaz, kıllarının daha hızlı uzamasına sebep olur.

25. Haftayla beraber anne adayında beklenen kilo artışı 7 kilodur. Anne adayı bu dönemde dengesini kaybettirecek egzersizler yapmamalı, bol sıvı tüketmeli ve beslenmesine dikkat etmelidir.

Gebeliğin yirmi beşinci haftasında bebeğin baş ile popo arasındaki mesafe 30 cm’in biraz üstünde, ağırlığı ise 680 gram kadardır. Bebeğin cildi hala kırışık, ince ve solgundur fakat her geçen gün yağ ve kas eklenmesi kilo almasını sağlar.

Amniotik sıvı yutmaya devam etmektedir, beyin korteksi katmanlar halinde gelişim göstermekte, daha fazla kıl üretmektedir bu sırada bebekte görülen bir diğer değişiklik ise ona pembe bir renk kazandıran cildinin altındaki ince kan damarları gelişmeye başlamıştır.

Konunun devamı olarak 34. Hamilelik Haftası – Gebeliğin 34. Haftası – Hafta Hafta Gebelik makalemizi okumanızı öneriyoruz.
REKLAM REKLAM REKLAM
7. Hamilelik Haftası – Gebeliğin 7. Haftası – Hafta Hafta Gebelik

7. Hamilelik Haftası – Gebeliğin 7. Haftası – Hafta Hafta Gebelik

Gebeliğin 7. Haftasında sabah bulantılarının devam etmesinin yanı sıra göğüslerdeki hassasiyetin geçmesi de normaldir. Bulantılar ileri derecede olmadığı sürece bulantı önleyici ilaçların tüketilmesi doğru değildir ve bu ilaçlar kullanılmadan önce doktora danışılmalıdır. Düzensiz ruh hallerinin sebebi gebelik hormonlarıdır ve bunun için doktorun verdiği folik asit dışında herhangi bir ilaç kullanımına ihtiyaç duyulmaz. Hamileliğin ilk üç ayı bebğin gelişim hızının en yüksek

Devamını oku..
21. Hamilelik Haftası – Gebeliğin 21. Haftası – Hafta Hafta Gebelik

21. Hamilelik Haftası – Gebeliğin 21. Haftası – Hafta Hafta Gebelik

Gebeliğin yirmi birinci haftasında anne adayı bebeğin hareketliliğini ve oynama sıklığını daha çok hisseder. Bu haftalarda bebek hareketleri tutarsızdır bu yüzden anne adayları az hareket ettiğinde endişelenmemelidir. Bu haftalarda bazı anne adayları burun kanaması yaşayabilir bu kanamalar kendiliğinden durur ve genellikle şiddetli değildir. Aynı zaman da diş eti kanamaları ve apışarasında hissedilen kasık ağrıları da yaşanılan sıkıntılar arasındadır. Anne adayı büyük

Devamını oku..

Yorum Yaz


Yorum (1) Yorum Yap

  1. melis diyor ki:

    cox halsizim

Hamilelik Hesaplama

Son adetinizin ilk gününü yazınız.

Gün:
Ay:
Yıl:
-

hafta ve günlük hamilesiniz

Bebeğinizin tahmini doğum tarihi:


Hamilelik 280 gün, yani 9 ay 10 gündür.
Hamileliğin başlangıcı adetin ilk günü kabul edilir.