29. Hamilelik Haftası – Gebeliğin 29. Haftası – Hafta Hafta Gebelik

Gebeliğin yirmi dokuzuncu haftasında anne daha önce hiç yaşamadığı sıkıntılar ile karşılaşabilir örneğin el parmaklarında oluşan ödemlerden dolayı anne adayı ellerini yumruk yapmakta zorlanabilir.

Ellerde, ayaklarda ve yüzde şişmeler görülebilir eğer anne adayı bu sorunlarla çok fazla karşılaşıyor ise doktora danışmalıdır. Bacaklardaki kasılmalar ve kramplar fazladır aman kalsiyum alımına dikkat! Bacak kramplarının ve kasılmalarının bir diğer nedeni ise magnezyum ve kalsiyum arasındaki dengesizliktir.

Anne adayı daha önceden egzersiz yapmıyor ise kendini yoracak egzersizler yapmamalıdır. Yürüme ve yüzme gebelik dönemini rahat geçirmeyi sağlayacak egzersizlerdendir.

Anne adayı tansiyon ölçümlerine dikkat etmelidir, küçük tansiyonun 9 u aşması risk yaratabilir bu yüzden doktora danışılmalıdır. Anne adayının kabızlık ve mide yanması şikayetleri devam eder ayrıca basur, bel ve sırt ağrıları da yaşadığı sıkıntılar arasındadır.

Anne adayı yatar pozisyonda ise birden kalkmamalıdır, önce oturmalı sonra kalkmalıdır; yatarken ise yan tarafına yatmalıdır.

Gebeliğin yirmi dokuzuncu haftasında bebek hızlı büyüyeceği için daha yavaş hareket eder, rahimde hareket edeceği alan giderek azalacaktır.

Bebeğin hareketleri daha güçlüdür çünkü kas ve kemik gelişimi de giderek güçlenir. Bebek yağ depolamaya devam eder, beyin hücreleri, kaslar ve kemikleri gelişir, kemik iliği tamamen kan hücresi yapımını gerçekleştirmiştir ayrıca bebeğin tat, koku, ışık algıları daha kuvvetlidir.

Bebek gündüz annenin hareket etmesinden dolayı kendini sallanıyormuş gibi hissedip uyurken geceleri ise hareketsiz kaldığı için uyanık durumdadır.

Konunun devamı olarak 1. Hamilelik Haftası – Gebeliğin 1. Haftası – Hafta Hafta Gebelik makalemizi okumanızı öneriyoruz.
REKLAM REKLAM REKLAM
11. Hamilelik Haftası – Gebeliğin 11. Haftası – Hafta Hafta Gebelik

11. Hamilelik Haftası – Gebeliğin 11. Haftası – Hafta Hafta Gebelik

Gebeliğin 11. Haftasında anne adayında görülen kusma ve bulantılar azalırken şikayetler artarak farklılık gösterir. Anne adayı yağlı ve kalorili yiyeceklere karşı dikkatli olmalıdır çünkü kilo alımları bundan sonra daha da hızlı şekilde olacaktır. Bel ve sırt ağrısı şikayetlerinin yanında ayak ve bacaklarda kramplar görülmeye başlanır. Potasyumlu yiyecekleri tüketmek bu krampları azaltmaya yardımcı olur. Potasyumlu yiyeceklere muz, avokado, kuru kayısı, kuru üzüm, incir örnek olarak

Devamını oku..
2. Hamilelik Haftası – Gebeliğin 2. Haftası – Hafta Hafta Gebelik

2. Hamilelik Haftası – Gebeliğin 2. Haftası – Hafta Hafta Gebelik

Gebeliğin ikinci haftası genel olarak yumurtlama döneminin başlangıcıdır. Eğer gebelik düşünülüyorsa yumurtla döneminden 2-3 gün önce başlayarak bir hafta boyunca ilişkiye girilmesi gebelik ihtimalini arttıracaktır. Yumurtlama zamanı nasıl hesaplanır? Yumurtlama döneminin hesaplanabilmesi için adet döngüsünün kaç gün olduğu bilinmelidir. Yumurtlama dönemini formül olarak ifade edecek olursak adet döngüsü süresi-14 gün yani eğer 30 günde bir adet oluyorsanız yumurtlama gününüz (30-14=16)

Devamını oku..

Yorum Yaz


Hamilelik Hesaplama

Son adetinizin ilk gününü yazınız.

Gün:
Ay:
Yıl:
-

hafta ve günlük hamilesiniz

Bebeğinizin tahmini doğum tarihi:


Hamilelik 280 gün, yani 9 ay 10 gündür.
Hamileliğin başlangıcı adetin ilk günü kabul edilir.