29. Hamilelik Haftası – Gebeliğin 29. Haftası – Hafta Hafta Gebelik

Gebeliğin yirmi dokuzuncu haftasında anne daha önce hiç yaşamadığı sıkıntılar ile karşılaşabilir örneğin el parmaklarında oluşan ödemlerden dolayı anne adayı ellerini yumruk yapmakta zorlanabilir.

Ellerde, ayaklarda ve yüzde şişmeler görülebilir eğer anne adayı bu sorunlarla çok fazla karşılaşıyor ise doktora danışmalıdır. Bacaklardaki kasılmalar ve kramplar fazladır aman kalsiyum alımına dikkat! Bacak kramplarının ve kasılmalarının bir diğer nedeni ise magnezyum ve kalsiyum arasındaki dengesizliktir.

Anne adayı daha önceden egzersiz yapmıyor ise kendini yoracak egzersizler yapmamalıdır. Yürüme ve yüzme gebelik dönemini rahat geçirmeyi sağlayacak egzersizlerdendir.

Anne adayı tansiyon ölçümlerine dikkat etmelidir, küçük tansiyonun 9 u aşması risk yaratabilir bu yüzden doktora danışılmalıdır. Anne adayının kabızlık ve mide yanması şikayetleri devam eder ayrıca basur, bel ve sırt ağrıları da yaşadığı sıkıntılar arasındadır.

Anne adayı yatar pozisyonda ise birden kalkmamalıdır, önce oturmalı sonra kalkmalıdır; yatarken ise yan tarafına yatmalıdır.

Gebeliğin yirmi dokuzuncu haftasında bebek hızlı büyüyeceği için daha yavaş hareket eder, rahimde hareket edeceği alan giderek azalacaktır.

Bebeğin hareketleri daha güçlüdür çünkü kas ve kemik gelişimi de giderek güçlenir. Bebek yağ depolamaya devam eder, beyin hücreleri, kaslar ve kemikleri gelişir, kemik iliği tamamen kan hücresi yapımını gerçekleştirmiştir ayrıca bebeğin tat, koku, ışık algıları daha kuvvetlidir.

Bebek gündüz annenin hareket etmesinden dolayı kendini sallanıyormuş gibi hissedip uyurken geceleri ise hareketsiz kaldığı için uyanık durumdadır.

Konunun devamı olarak 31. Hamilelik Haftası – Gebeliğin 31. Haftası – Hafta Hafta Gebelik makalemizi okumanızı öneriyoruz.
REKLAM REKLAM REKLAM
26. Hamilelik Haftası – Gebeliğin 26. Haftası – Hafta Hafta Gebelik

26. Hamilelik Haftası – Gebeliğin 26. Haftası – Hafta Hafta Gebelik

Gebeliğin yirmi altıncı haftasında anne adayının kan şekeri genelde düşüktür bu yüzden sık ve az yenilen yemekler bu şekerin sabit kalmasını sağlar. Rahmin büyümesiyle anne adayında görülen bel ağrıları giderek artar, anne adayı bel ağrılarını azaltmak için; dik durmalı, otururken ve yatarken arkasına yastık koymalı, sık sık nefes alıp vermeli ve ani hareketlerden kaçınmalıdır ayrıca anne adayı hamilelik döneminde oluşabilecek gebelik zehirlenmelerine de dikkat etmelidir.

Devamını oku..
5. Hamilelik Haftası – Gebeliğin 5. Haftası – Hafta Hafta Gebelik

5. Hamilelik Haftası – Gebeliğin 5. Haftası – Hafta Hafta Gebelik

Anne adayında hamilelik belirtileri bu haftadan itibaren genel olarak belirgin bir şekilde ortaya çıkmaya başlar örneğin; meme uçlarında koyulaşma, göğüste şişkinlik ve gerginlik, kokulara hassasiyet, aşerme, mide bulantısı hatta bazen kusma, sık sık idrara çıkma ( uterusun büyümesinden kaynaklı), sabah yorgunluğu gibi. Tabi anne adayı bu belirtilerle karşılaşmadan da gebeliğe devam edebilir. Gebeliğin beşinci haftasından itibaren gebelik kesesi ultrasonda görülmeye başlar. Ultrasonda gebelik

Devamını oku..

Yorum Yaz


Hamilelik Hesaplama

Son adetinizin ilk gününü yazınız.

Gün:
Ay:
Yıl:
-

hafta ve günlük hamilesiniz

Bebeğinizin tahmini doğum tarihi:


Hamilelik 280 gün, yani 9 ay 10 gündür.
Hamileliğin başlangıcı adetin ilk günü kabul edilir.