4. Hamilelik Haftası – Gebeliğin 4. Haftası – Hafta Hafta Gebelik

Hamile bayanların vücutlarında genelde ilk fark ettikleri değişiklik adet kanamalarının olmamasıdır. 4. Haftada adet olmayı bekleyen anne adaylarında eğer adet olayı gerçekleşmezse gebelik testi (kan ve ya idrar yolu ile) yaptırabilir.

Ayrıca bu haftanın sonunda adet görülmese bile adet zamanında vücutta görülen değişiklikler hissedilebilir örneğin; göğüslerde dolgunluk, yorgunluk, bel ağrısı, uykuya eğilim, ruh hali değişikliği gibi.

Pozitif bir gebelik testi elde etmiş iseniz gebelik işleminin ilk 2 haftasını atlatmışsınız demektir. Bebeğinizin büyüklüğü çok hızlı bir şekilde değişmeye başlar ( 24 saatte 2 katına çıkar).

Alexander Tsiaras’ın ,From Conception to Birth: A Life Unfolds kitabında da belirttiği gibi‘Eğer bebeğiniz hamileliğinizin geri kalanında da aynı hızda büyümeye devam etseydi; doğacağı gün güneşten daha büyük olurdu.’ Fetus bu sırada bir dev değil sadece 0.36 mm ile 1 mm arasındadır. Fetus bu mikroskobik büyüklüğüne rağmen fetus vücut sistemlerini oluşturmak ve geliştirmek için ortam hazırlamıştır.

Embriyo anne karnına yerleşmesini gerçekleştirdiğinde HCG adlı hormonu üretmeye başlar. Bu hormonun üretilmeye başlaması bebeğin yerleştiğinin bir işaretidir. Anne rahminde bulunan amnion sıvısı içerisinde bebek gelişir.

Amnion sıvısının görevlerini şu şekilde sıralayabiliriz: fetusu darbelere karşı korur, kas –iskelet sisteminin gelişmesini sağlar ( hareket etme olanağı sağladığı için), fetusun amnion zarına yapışmasını engeller, orantılı büyümeyi sağlar, fetusun organlarının sağlıklı şekilde oluşmasını sağlar (akciğer, sindirim sistemi gibi).

Gebeliğin 4. Haftasında anne adayı vücudunda herhangi bir değişiklik fark etmese bile;

-gestanyonel sac yani gebelik kesesi oluşmaya (genel olarak 4 hafta+3gün içerisinde ),

-yolc sac yani göbek kordonu vasıtası ile oksijen ve besin embriyoya taşınmaya başlamıştır.

Anne karnındaki bebek için yeterli derecede folik asit, vitamin, kalsiyum, protein, demir vb. gerekmektedir. Hatta hamile kalmadan birkaç ay öncesinden itibaren anne adayının folik asit takviyesine başlanması gerekir ( günde 400 mikrogram).

Gebeliğin 4. haftasında bebek ultrasonda görülmeyecek kadar küçüktür (1 mm boyutu civarında). Bebeğin kalp atışlarının da görülmesi ve duyulması 4. haftada beklenemez.

Konunun devamı olarak 28. Hamilelik Haftası – Gebeliğin 28. Haftası – Hafta Hafta Gebelik makalemizi okumanızı öneriyoruz.
REKLAM REKLAM REKLAM
21. Hamilelik Haftası – Gebeliğin 21. Haftası – Hafta Hafta Gebelik

21. Hamilelik Haftası – Gebeliğin 21. Haftası – Hafta Hafta Gebelik

Gebeliğin yirmi birinci haftasında anne adayı bebeğin hareketliliğini ve oynama sıklığını daha çok hisseder. Bu haftalarda bebek hareketleri tutarsızdır bu yüzden anne adayları az hareket ettiğinde endişelenmemelidir. Bu haftalarda bazı anne adayları burun kanaması yaşayabilir bu kanamalar kendiliğinden durur ve genellikle şiddetli değildir. Aynı zaman da diş eti kanamaları ve apışarasında hissedilen kasık ağrıları da yaşanılan sıkıntılar arasındadır. Anne adayı büyük

Devamını oku..
11. Hamilelik Haftası – Gebeliğin 11. Haftası – Hafta Hafta Gebelik

11. Hamilelik Haftası – Gebeliğin 11. Haftası – Hafta Hafta Gebelik

Gebeliğin 11. Haftasında anne adayında görülen kusma ve bulantılar azalırken şikayetler artarak farklılık gösterir. Anne adayı yağlı ve kalorili yiyeceklere karşı dikkatli olmalıdır çünkü kilo alımları bundan sonra daha da hızlı şekilde olacaktır. Bel ve sırt ağrısı şikayetlerinin yanında ayak ve bacaklarda kramplar görülmeye başlanır. Potasyumlu yiyecekleri tüketmek bu krampları azaltmaya yardımcı olur. Potasyumlu yiyeceklere muz, avokado, kuru kayısı, kuru üzüm, incir örnek olarak

Devamını oku..

Yorum Yaz


Hamilelik Hesaplama

Son adetinizin ilk gününü yazınız.

Gün:
Ay:
Yıl:
-

hafta ve günlük hamilesiniz

Bebeğinizin tahmini doğum tarihi:


Hamilelik 280 gün, yani 9 ay 10 gündür.
Hamileliğin başlangıcı adetin ilk günü kabul edilir.