4. Hamilelik Haftası – Gebeliğin 4. Haftası – Hafta Hafta Gebelik

Hamile bayanların vücutlarında genelde ilk fark ettikleri değişiklik adet kanamalarının olmamasıdır. 4. Haftada adet olmayı bekleyen anne adaylarında eğer adet olayı gerçekleşmezse gebelik testi (kan ve ya idrar yolu ile) yaptırabilir.

Ayrıca bu haftanın sonunda adet görülmese bile adet zamanında vücutta görülen değişiklikler hissedilebilir örneğin; göğüslerde dolgunluk, yorgunluk, bel ağrısı, uykuya eğilim, ruh hali değişikliği gibi.

Pozitif bir gebelik testi elde etmiş iseniz gebelik işleminin ilk 2 haftasını atlatmışsınız demektir. Bebeğinizin büyüklüğü çok hızlı bir şekilde değişmeye başlar ( 24 saatte 2 katına çıkar).

Alexander Tsiaras’ın ,From Conception to Birth: A Life Unfolds kitabında da belirttiği gibi‘Eğer bebeğiniz hamileliğinizin geri kalanında da aynı hızda büyümeye devam etseydi; doğacağı gün güneşten daha büyük olurdu.’ Fetus bu sırada bir dev değil sadece 0.36 mm ile 1 mm arasındadır. Fetus bu mikroskobik büyüklüğüne rağmen fetus vücut sistemlerini oluşturmak ve geliştirmek için ortam hazırlamıştır.

Embriyo anne karnına yerleşmesini gerçekleştirdiğinde HCG adlı hormonu üretmeye başlar. Bu hormonun üretilmeye başlaması bebeğin yerleştiğinin bir işaretidir. Anne rahminde bulunan amnion sıvısı içerisinde bebek gelişir.

Amnion sıvısının görevlerini şu şekilde sıralayabiliriz: fetusu darbelere karşı korur, kas –iskelet sisteminin gelişmesini sağlar ( hareket etme olanağı sağladığı için), fetusun amnion zarına yapışmasını engeller, orantılı büyümeyi sağlar, fetusun organlarının sağlıklı şekilde oluşmasını sağlar (akciğer, sindirim sistemi gibi).

Gebeliğin 4. Haftasında anne adayı vücudunda herhangi bir değişiklik fark etmese bile;

-gestanyonel sac yani gebelik kesesi oluşmaya (genel olarak 4 hafta+3gün içerisinde ),

-yolc sac yani göbek kordonu vasıtası ile oksijen ve besin embriyoya taşınmaya başlamıştır.

Anne karnındaki bebek için yeterli derecede folik asit, vitamin, kalsiyum, protein, demir vb. gerekmektedir. Hatta hamile kalmadan birkaç ay öncesinden itibaren anne adayının folik asit takviyesine başlanması gerekir ( günde 400 mikrogram).

Gebeliğin 4. haftasında bebek ultrasonda görülmeyecek kadar küçüktür (1 mm boyutu civarında). Bebeğin kalp atışlarının da görülmesi ve duyulması 4. haftada beklenemez.

Konunun devamı olarak 10. Hamilelik Haftası – Gebeliğin 10. Haftası – Hafta Hafta Gebelik makalemizi okumanızı öneriyoruz.
REKLAM REKLAM REKLAM
23. Hamilelik Haftası – Gebeliğin 23. Haftası – Hafta Hafta Gebelik

23. Hamilelik Haftası – Gebeliğin 23. Haftası – Hafta Hafta Gebelik

Gebeliğin yirmi üçüncü haftasında anne adayı bebeğin yaptığı hareketleri birbirinden ayırt edebilir örneğin; tekme, omuz atma, yumruklama gibi. Her bebek kendine has hareketlere sahiptir ve bebeğin hareketlerinin dışarıdan görülme ihtimali vardır. Anne adayının bu dönemde mide yanması gibi sıkıntıları devam edebilir, anne adayı bu yüzden baharatlı ve yağlı yiyeceklerden uzak durmalıdır. Sık sık idrara çıkmalar, bacaklarda kramplar devam eder. Yalancı doğum ağrıları bu haftadan itibaren

Devamını oku..
25. Hamilelik Haftası – Gebeliğin 25. Haftası – Hafta Hafta Gebelik

25. Hamilelik Haftası – Gebeliğin 25. Haftası – Hafta Hafta Gebelik

Gebeliğin yirmi beşinci haftasında anne adayının karnı futbol büyüklüğünde olduğu için iç organları sıkıştırılıyormuş gibi hisseder. Doktorunuz hamilelikten kaynaklanan diyabetin olup olmadığını anlamak için idrarınızı şekeri için kontrol eder. Kan şekerinin yüksek olma durumu doğumun gerçekleşmesiyle genel olarak ortadan kalkar. Hamilelikte idrar yolu enfeksiyonları sıklıkla görülmektedir bunun sebebi ise idrarın hemen ve tamamen boşaltılmamasından kaynaklıdır. Vücutta artan

Devamını oku..

Yorum Yaz


Hamilelik Hesaplama

Son adetinizin ilk gününü yazınız.

Gün:
Ay:
Yıl:
-

hafta ve günlük hamilesiniz

Bebeğinizin tahmini doğum tarihi:


Hamilelik 280 gün, yani 9 ay 10 gündür.
Hamileliğin başlangıcı adetin ilk günü kabul edilir.