4. Hamilelik Haftası – Gebeliğin 4. Haftası – Hafta Hafta Gebelik

Hamile bayanların vücutlarında genelde ilk fark ettikleri değişiklik adet kanamalarının olmamasıdır. 4. Haftada adet olmayı bekleyen anne adaylarında eğer adet olayı gerçekleşmezse gebelik testi (kan ve ya idrar yolu ile) yaptırabilir.

Ayrıca bu haftanın sonunda adet görülmese bile adet zamanında vücutta görülen değişiklikler hissedilebilir örneğin; göğüslerde dolgunluk, yorgunluk, bel ağrısı, uykuya eğilim, ruh hali değişikliği gibi.

Pozitif bir gebelik testi elde etmiş iseniz gebelik işleminin ilk 2 haftasını atlatmışsınız demektir. Bebeğinizin büyüklüğü çok hızlı bir şekilde değişmeye başlar ( 24 saatte 2 katına çıkar).

Alexander Tsiaras’ın ,From Conception to Birth: A Life Unfolds kitabında da belirttiği gibi‘Eğer bebeğiniz hamileliğinizin geri kalanında da aynı hızda büyümeye devam etseydi; doğacağı gün güneşten daha büyük olurdu.’ Fetus bu sırada bir dev değil sadece 0.36 mm ile 1 mm arasındadır. Fetus bu mikroskobik büyüklüğüne rağmen fetus vücut sistemlerini oluşturmak ve geliştirmek için ortam hazırlamıştır.

Embriyo anne karnına yerleşmesini gerçekleştirdiğinde HCG adlı hormonu üretmeye başlar. Bu hormonun üretilmeye başlaması bebeğin yerleştiğinin bir işaretidir. Anne rahminde bulunan amnion sıvısı içerisinde bebek gelişir.

Amnion sıvısının görevlerini şu şekilde sıralayabiliriz: fetusu darbelere karşı korur, kas –iskelet sisteminin gelişmesini sağlar ( hareket etme olanağı sağladığı için), fetusun amnion zarına yapışmasını engeller, orantılı büyümeyi sağlar, fetusun organlarının sağlıklı şekilde oluşmasını sağlar (akciğer, sindirim sistemi gibi).

Gebeliğin 4. Haftasında anne adayı vücudunda herhangi bir değişiklik fark etmese bile;

-gestanyonel sac yani gebelik kesesi oluşmaya (genel olarak 4 hafta+3gün içerisinde ),

-yolc sac yani göbek kordonu vasıtası ile oksijen ve besin embriyoya taşınmaya başlamıştır.

Anne karnındaki bebek için yeterli derecede folik asit, vitamin, kalsiyum, protein, demir vb. gerekmektedir. Hatta hamile kalmadan birkaç ay öncesinden itibaren anne adayının folik asit takviyesine başlanması gerekir ( günde 400 mikrogram).

Gebeliğin 4. haftasında bebek ultrasonda görülmeyecek kadar küçüktür (1 mm boyutu civarında). Bebeğin kalp atışlarının da görülmesi ve duyulması 4. haftada beklenemez.

Konunun devamı olarak 18. Hamilelik Haftası – Gebeliğin 18. Haftası – Hafta Hafta Gebelik makalemizi okumanızı öneriyoruz.
REKLAM REKLAM REKLAM
36. Hamilelik Haftası – Gebeliğin 36. Haftası – Hafta Hafta Gebelik

36. Hamilelik Haftası – Gebeliğin 36. Haftası – Hafta Hafta Gebelik

40. haftaya çok az kaldı. Artık bebek doğum kanalına girmeye başlamıştır. Bu sebeple kasıklarda ağrı artar. Bu sancılara yalancı ağrılar denir. Aynı zamanda mide yanması, nefes bozukluğu, sindirim sorunlarıda meydana gelir. Artık idrara daha sık çıkacaksınız. Bebeğin doğum kanalına yaklaşmasıyla karnın üst kısmında boşluk ve beraberinde gelen rahatlama gissedilebilir. Bu dönemlerde bebeğin karın içindeki hareketleri daha da belirginleşir. Çünkü artık bebek büyüdü ve karındaki

Devamını oku..
9. Hamilelik Haftası – Gebeliğin 9. Haftası – Hafta Hafta Gebelik

9. Hamilelik Haftası – Gebeliğin 9. Haftası – Hafta Hafta Gebelik

Gebeliğin 9. Haftası embriyonik dönemin son haftasıdır yani dışarıdan bakıldığında anne adayının vücudunda hala bir değişiklik gözlemlenmez. Bu hafta içinde gebelik şikayetleri devam edebileceği gibi farklılık da gösterebilir. Hazımsızlık ve gaz problemlerinin yanı sıra midede ekşime ve yanma problemleri de görülebilir. Anne adayının ruh hali değişiklikleri artar anne adayı hiç olmadık şeylere tepki gösterebilir veya en ufak bir olay da ağlayabilir ve adet döneminde yaşanılan sıkıntı

Devamını oku..

Yorum Yaz


Hamilelik Hesaplama

Son adetinizin ilk gününü yazınız.

Gün:
Ay:
Yıl:
-

hafta ve günlük hamilesiniz

Bebeğinizin tahmini doğum tarihi:


Hamilelik 280 gün, yani 9 ay 10 gündür.
Hamileliğin başlangıcı adetin ilk günü kabul edilir.